Laptop dla architekta to obecnie narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę osób zajmujących się projektowaniem. Wizualizację komputerową doceniają nie tylko architekci, ale również klienci, którzy mogą szybciej i wygodniej obejrzeć stworzone dla nich projekty. Laptopy wykorzystywane w pracy architekta, projektanta wnętrz czy inżyniera, wymagają szczególnych parametrów.
Na co więc zwrócić uwagę, wybierając najlepszy model?
Jaki laptop dla architekta wybrać?
Dobry laptop dla architekta powinien mieć przede wszystkim wydajny procesor, mocną kartę graficzną oraz rozbudowaną pamięć RAM, pozwalającą na płynną pracę na kilku programach lub projektach. Co więcej, nieodzowny będzie tu ekran zapewniający duży obszar roboczy oraz wysoką jakość obrazu.
Nie obędzie się także bez pojemnego, bezpiecznego i szybkiego dysku.
Przejdźmy teraz do szczegółów.
Ekran w laptopie dla architekta
W przypadku, gdy laptop będzie naszym głównym narzędziem pracy i nie będziemy korzystać z zewnętrznego, większego monitora, to optymalnym rozwiązaniem będzie sprzęt o przekątnej ekranu 15 cali.
Zapewni on zarówno odpowiednio duży obszar roboczy, jak i dobrą mobilność. Urządzenia z ekranem o przekątnej 17 cali to raczej sprzęt zastępujący komputer stacjonarny. Do pracy architekta najlepsza będzie matowa matryca, zapewniająca komfort pracy nawet w pomieszczeniach mocno oświetlonych. Optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, są matryce Full HD.
Warto też jednak rozważyć wybór laptopa z wyświetlaczem o większej rozdzielczości, 3 K lub 4 K. Doskonałym uzupełnieniem wysokiej jakości obrazu będzie technologia IPS, wpływająca na kąty widzenia, oraz DreamColor, zapewniająca idealną obsługę barw.
Karta graficzna w laptopie dla architekta
Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów w laptopie dla architekta, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Sprzęt wykorzystywany do kreacji graficznych wymaga wydajnej karty graficznej, takiej jak AMD Radeon Pro, NVIDIA GeForce GTX albo RTX lub też – przeznaczone specjalnie dla grafików – AMD FirePro albo NVIDIA Quadro.
Touchpad i klawiatura w laptopach dla architektów
Wbrew pozorom, nawet tak podstawowe elementy laptopa, jak klawiatura i touchpad mogą mieć znaczenie. Warto zwrócić uwagę na osobne klawisze funkcyjne, które odpowiadają przyciskom myszy. Ułatwiają one wybrać menu podręczne lub plik. W niektórych laptopach znajduje się także tak zwany trackpoint, mały „grzybek” pomiędzy klawiszami G, H i B. Rozpoznaje on siłę i kierunek nacisku, dlatego można go używać zamiast touchpada.
Osoby, które w swojej codziennej pracy często sięgają po cyfry, docenią wygodę, jaką daje laptop z klawiaturą numeryczną (znajdziemy go w modelach o przekątnej co najmniej 15 cali).
Bateria w laptopach dla architektów
Laptop dla architekta to sprzęt, który z założenia ma nam służyć (również) poza domem, dlatego warto sprawdzić, na jak długą pracę pozwala bateria wybranego notebooka na jednym ładowaniu. Niektórzy producenci oferują modele zapewniające pracę nawet do 10 godzin, choć należy tu wziąć pod uwagę fakt, że testy, jakie przeprowadza się przed wprowadzeniem urządzeń na rynek, mają miejsce w warunkach laboratoryjnych.
Warto zwrócić na to uwagę ponieważ podobnie jak w laptopach do pracy żywotność baterii ma tu kluczowe znaczenie.
Połączenie z internetem w laptopach dla architektów
Łączność z siecią w laptopach dla architektow odbywać się może na dwa sposoby: przewodowo, poprzez port LAN oraz bezprzewodowo, za pośrednictwem WiFi. Najsprawniejsze przesyłanie danych w sieci wewnętrznej zapewni LAN 1000 Mb/s.
Szybką łączność bezprzewodową umożliwi nam z kolei dwuzakresowe WiFi (oznaczone symbolem ac). Podobnie jak w laptopach do internetu.
Złącza w laptopach dla architektów
Złącza są niezbędne nie tylko podczas prezentacji oferty firmy, ale także na wszelkich szkoleniach, sympozjach czy konferencjach.
Jakie złącza warto mieć w swoim laptopie?
- HDMI,
- DisplayPort (także w wersji Mini),
- USB 3 (obecnie najszybsze),
- USB typu C, umożliwiające szybki przesył danych, a także korzystanie ze stacji dokujących. Ładuje także baterię smartfona lub tabletu o takim samym interfejsie.
Procesor i pamięć operacyjna w laptopach dla architektów
Praca z programami takimi jak AutoCAD, Adobe Premiere, Photoshop, Microstation czy 3DMax wymaga wydajnych i szybkich procesorów oraz dużej pamięci RAM.
Co więcej, do renderowania obiektów 3D i scen oraz do kodowania filmów konieczne są wielordzeniowe procesory. Najlepszym wyborem będzie tu procesor Intel i5, i7 lub też i9. Taki model sprawdzi się także jako laptop dla fotografa amatora.
Dysk w laptopach dla architektów
W przypadku laptopów mamy do wyboru dwa rodzaje dysków: HDD i SSD. Sprzęt dla architekta powinien być wyposażony w dysk SSD, dzięki któremu system i programy szybciej się uruchamiają. Najszybsze obecnie dyski to SSD M.2 NVMe. Można także rozważyć zakup laptopa zawierającego zarówno dysk SSD (zapewniający szybką obsługę systemu), jak i HDD (do przechowywania plików, ponieważ gwarantuje większą pojemność).
Dzięki dyskowi HDD możemy uniknąć konieczności korzystania z dysków zewnętrznych.
Laptopy do programów ilustracyjnych i CAD
Wśród mobilnych sprzętów znajdziemy także osobną grupę laptopów o parametrach odpowiednich dla profesjonalistów, czyli tak zwane mobilne stacje robocze. Zawierają one najwydajniejsze komponenty zarówno w zakresie mocy obliczeniowej, jak i pojemności, grafiki i dostępu do danych.
Doskonale nadają się one do obsługi programów wykorzystywanych najczęściej przez architektów i projektantów, takich jak Photoshop, Illustrator, Indesign, CAD czy też aplikacji do projektowania 3D: Sketchup, 3DMax.
Cena laptopów dla architektów
Cena laptopów dla architektów waha się w granicach od 3000 zł do 6000 złotych. Sprawdź zatem nasz ranking laptopów do 3000 zł.
Gdzie kupić laptop dla architekta? Lista producentów
Dobre laptopy dla architektów, w tym specjalistyczne stacje robocze, oferują między innymi takie marki jak Dell, Asus, Lenovo, Apple, Acer, HP, Fujitsu.
Opinie o laptopach dla architektów
Masz doświadczenie w użytkowaniu laptopa dla architekta i chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami? To doskonale! Gorąco zachęcamy do zamieszczania swoich opinii, porad i wskazówek w naszej sekcji komentarzy.
Laptop dla architekta / Ranking najlepszych
Wciąż szukasz dobrego laptopa dla architekta? W takim razie dobrym pomysłem będzie zajrzenie do naszego rankingu. Można w nim znaleźć modele laptopów, które obecnie najchętniej są kupowane przez użytkowników, a także porównanie cen u różnych sprzedawców.
Laptop dla architekta Apple
Laptop dla architekta Apple
Laptop dla architekta Apple
Czy ktoś z doświadczenia mógłby powiedzieć jak to wygląda? Czy lepiej kupić większy laptop i pracować na nim jak na stacjonarnym i ewentualnie brać na prezentacje czy w podróż? Czy lepiej kupić stacjonarny komputer dla architekta, a oprócz tego mniejszy laptop na wyjazdy?
Laptop 14 cali + dobry monitor