Laptop do nauki, zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów, to obecnie niezastąpione urządzenie. Oczywiście, wielogodzinne siedzenie przed ekranem jest niedopuszczalne, jednak trzeba się pogodzić z tym, że praca większości młodych ludzi będzie wymagała znajomości obsługi komputera.
Choćby podstawowej.
Co więcej, już teraz wielu uczniów tworzy prezentacje czy też przygotowuje prace pisemne w formie elektronicznej. Dlatego też zakup laptopa do nauki może się okazać nieodzowny i choć sprzęt taki zwykle nie musi mieć wyśrubowanych parametrów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i co będzie miało znaczenie dla ucznia.
Najlepszy laptop do nauki
Laptop do nauki dla ucznia to najczęściej zakup na lata, dlatego poniżej przedstawiamy listę czynników, które będą miały znaczenie dla komfortowego użytkowania takiego sprzętu. Mowa tu o ekranie, procesorze, pamięci RAM, karcie graficznej, dysku, systemie operacyjnym i obudowie.
Ekran w laptopie do nauki
Ekran o rozdzielczości HD (1366 x 768 pikseli) jest standardem. Warto jednak sięgnąć po laptop do nauki z ekranem o rozdzielczości Full HD, który zapewnia wysoką jakość na poziomie 1920 x 1080 pikseli. Laptop dla ucznia, choć z zasady mobilny, nie będzie prawdopodobnie zbyt często przenoszony, dlatego też nie musi mieć małego ekranu. Pełen komfort użytkowania zapewnia ekran o wielkości 15,6 cala, jednak modele 13- i 14-calowe również świetnie się sprawdzą (a do tego są lżejsze).
Jeśli chodzi o ekran w laptopie do nauki, to jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą warto tu poruszyć.
Matryca ekranu w laptopie do nauki
Rodzaj matrycy ekranu to jeden z pierwszych elementów, jakie są widoczne po otwarciu laptopa. Możemy tu spotkać matryce matowe lub błyszczące, a każda z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety.
Zobaczmy!
- Matryca błyszcząca zapewnia doskonałą jakość kolorów, jednak jeśli laptop stoi w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu, obraz będzie słabo widoczny, a nawet niewidoczny. Taka matryca łatwo ulega zabrudzeniu, ale jednocześnie jej utrzymanie w czystości jest bardzo proste. Wystarczy przetrzeć ją delikatnie wilgotną ściereczką.
- Matryca matowa mniej męczy oczy, a do tego zapewnia wysoką jakość obrazu nawet w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Chociaż jest mniej podatna na zabrudzenia, to jej czyszczenie jest utrudnione.
Jakie znaczenie ma procesor w laptopie?
Od rodzaju procesora zależą możliwości i wydajność laptopa. Tu warto wziąć pod uwagę dwa rodzaje:
- Intel Core i3 to procesor, który bez trudu poradzi sobie z wykonywaniem prostych zadań, jak przeglądanie sieci, oraz z uruchamianiem podstawowych aplikacji.
- Intel Core i5 to procesor, który służy do zaawansowanych zastosowań, także profesjonalnych.
Procesory oznaczane są literowymi symbolami, które oznaczają:
- Y – bardzo niskie zużycie energii,
- U – niskie zużycie energii,
- M – podstawowy procesor mobile,
- HK, HQ lub MQ – wysoką wydajność, cztery rdzenie i osiem wątków.
Zobacz też jaki laptop dla studenta będzie najlepszy.
Jaki procesor w laptopie do nauki?
Rodzaj procesora, jaki wybierzemy, w dużej mierze będzie zależał od tego, czy kupujemy laptop do nauki dla ucznia niższych klas szkoły podstawowej, czy też dla starszego ucznia. W przypadku młodszych dzieci wystarczający będzie procesor dwurdzeniowy Intel Core i3.
Do wykorzystania prostych gier i programów będzie idealny, a przy tym oczywiście tańszy. Z kolei dla starszych dzieci, a zwłaszcza uczniów szkoły ponadpodstawowej, lepszy będzie procesor ósmej generacji Intel Core i5.
Pamięć RAM w laptopach do nauki
Najlepsze laptopy, z wyższej półki cenowej, mogą mieć pamięć RAM nawet 32 GB. W przypadku laptopów dla uczniów, nawet tych, którzy prócz zadań domowych wykorzystują je także do gier, wystarczy pamięć RAM 4 GB.
Sprawdź też jaki laptop dla ucznia będzie najlepszy.
Czy rodzaj karty graficznej w laptopie do nauki ma znaczenie?
Decydując się na laptop do nauki z konkretną kartą graficzną, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek ucznia i jego zainteresowania. Dla młodszych uczniów zupełnie wystarczający będzie laptop ze zintegrowaną kartą graficzną.
Starsi uczniowie, a także ci, którzy interesują się grafiką lub obróbką zdjęć, z pewnością docenią dedykowaną kartę graficzną, taką jak GeForce MX110 czy NVIDIA GeForce GTX 1050.
Jaki laptop do nauki wybrać i kupić? Rodzaje dysków
Kupując laptop do nauki, będziemy mieli do wyboru modele z dwoma różnymi dyskami. Dysk SSD pozwala na większą mobilność, ponieważ jest mniejszy. Co więcej, jest odporny na wstrząsy i wibracje, a do tego uzyskuje lepsze osiągi. Zarówno uruchamianie poszczególnych programów, jak i systemu operacyjnego, trwa tu krócej niż w przypadku dysku HDD. Dysk HDD jest jednak tańszy, a przy tym bardziej pojemny. Sprawdza się doskonale w przypadku, gdy mamy do przechowywania dużą ilość danych, zwłaszcza filmów lub zdjęć.
Jaką pojemność dysku wybrać?
W przypadku uczniów 512 GB to absolutna podstawa. Myśląc przyszłościowo, najlepszym rozwiązaniem będzie tu z pewnością dysk o wielkości 1 TB.
I jeszcze jedna mała uwaga dotycząca dysków w laptopach do nauki.
Laptop z wolnym miejscem na dyski to dobre rozwiązanie, jeśli nie dysponujemy w danej chwili dużym budżetem. Po pewnym czasie możemy rozszerzyć pojemność dysku o dodatkowy nośnik.
System operacyjny w laptopach do nauki
Laptopy do nauki można kupić zarówno z preinstalowanym systemem operacyjnym, jak i bez niego. Najbardziej popularne obecnie systemy to Windows 10 oraz macOS.
Obudowa w laptopie do nauki
W przypadku laptopów do nauki obudowa ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o młodszych uczniów. Przenoszenie laptopa, spożywanie przy nim posiłków czy picie, a także korzystanie z urządzenia na łóżku, może narazić sprzęt na uszkodzenia. Dlatego też solidna, najlepiej aluminiowa obudowa, to jedna z podstawowych spraw (widocznych na pierwszy rzut oka), którą powinniśmy wziąć pod uwagę.
Cena laptopów do nauki
Tani laptop do nauki kupimy już za około 2000 złotych. W przypadku laptopów dla uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, a nawet studentów, cena najdroższego, a przy tym w zupełności wystarczającego do nauki laptopa, nie powinna przekroczyć 4000 złotych.
Gdzie kupić laptop do nauki? Producenci
Dobre laptopy do nauki znajdziemy w ofercie takich producentów jak Asus, Acer, Lenovo, Apple, HP, Kiano, Dell czy MSI.
Opinie o laptopach do nauki
Masz doświadczenie związane z wykorzystaniem laptopów do nauki i chcesz się nim podzielić? To świetnie! Gorąco zachęcamy do zamieszczania swoich wskazówek, porad czy opinii w sekcji komentarzy! Być może to właśnie Twoja porada pomoże komuś wybrać najlepszy laptop do nauki.
Laptop do nauki / Ranking najlepszych
Wszystkie osoby, które szukają dobrego laptopa do nauki, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Znaleźć w nim można zestawienie najchętniej obecnie kupowanych laptopów wraz z porównaniem ich cen u poszczególnych sprzedawców.
Laptop do nauki Gigabyte
Laptop do nauki Lenovo
Laptop do nauki to jedno z najważniejszych narzędzi w dzisiejszych czasach. Dajcie znać jakie wybraliście dla siebie.
W sumie to chyba laptop do nauki nie musi spełniać nie wiadomo jakich wymagań… No tylko jak już wchodzą w grę gry… Czy ktoś może mógłby powiedzieć, czy taki najtańszy laptop jest w stanie obsługiwać gry? Takie może nie najbardziej wypasione, ale obecnie popularne?
laptop do nauki z definicji powinien mieć zablokowaną możliwość grania na nim ; ) albo granie albo nauka… chyba, że nauka przez granie? hmmm 😀