Laptop na studia

Laptop na studia to zakup, który obecnie wydaje się konieczny. To sprzęt, który będzie pomocny (a właściwie nawet niezbędny) na każdym kierunku studiów. Jaki jednak model wybrać? Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć na temat takich urządzeń? Każdy, kto stoi przed podjęciem decyzji o zakupie laptopa na studia, znajdzie tu informacje przeznaczone specjalnie dla niego.

Przedstawiamy bliżej rodzaje, typy i wielkość, a także najważniejsze dane techniczne laptopów dla studentów.

Laptop na studia Ranking
Jaki Laptop na studia?
Ranking najlepszych >>>

Jaki laptop na studia wybrać? O rodzajach komputerów przenośnych

Warto wiedzieć, że prócz uniwersalnych, standardowych laptopów, w sklepach znajdziemy również laptopy konwertowalne i ultrabooki.

Czym się charakteryzują?

Laptop na studia
Najlepszy laptop na studia to według studentów? Mamy ranking najlepszych, ceny i opinie.

Laptopy konwertowalne nazywane są także hybrydowymi, choć i one się między sobą różnią. Modele konwertowalne są wyposażone w zawiasy, dzięki którym można obracać ekran. Z kolei modele hybrydowe pozwalają na całkowite odłączenie klawiatury od ekranu.

Czym są w takim razie ultrabooki?

To smukłe, lekkie i wydajne laptopy, które dodatkowo cechują długi czas pracy na baterii, szybka łączność i energooszczędność. Wszystkie te cechy sprawiają, że modele te wybierane są często przez profesjonalistów: programistów, grafików czy analityków.

Systemy operacyjne w laptopach na studia

Laptop na studia można kupić bez zainstalowanego systemu operacyjnego lub też z systemem Windows 10 (w wersji Home lub Pro) albo Mac OS (laptopy Apple).

Wielkość ekranu w laptopach na studia

Wielkość ekranu w przypadku laptopów na studia ma duże znaczenie. Zobaczmy, jak rozmiar przekątnej ekranu wpływa na mobilność i wygodę użytkowania:

  1. Laptopy z ekranem o przekątnej 11,6 cala i mniejsze to mobilne konstrukcje, które doskonale sprawdzą się do podstawowych zastosowań: surfowania po internecie czy szybkiego sporządzania notatek.
  2. Przekątna ekranu 13,3 lub 14 cali w laptopie na studia oznacza, że taki model można bez trudu przenosić poza domem, na przykład na uczelnię czy do kawiarni.
  3. 15,6 lub 17 cali to przekątna komputerów przenośnych, na których można w wygodny sposób przeglądać strony internetowe, oglądać filmy, grać w gry czy też pracować z grafiką komputerową.
Jaki laptop na studia
Jaki laptop na studia wybrać i kupić? Mamy opinie studentów i ceny w rankingu.

Rozdzielczość w laptopach na studia

Wysoka rozdzielczość w laptopach sprawia, że obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Pozwala także na komfortową pracę, gwarantując dużą przestrzeń roboczą.

Zobaczmy, jaką rozdzielczość spotkamy w laptopach na studia:

  • HD+ (1600 x 900),
  • HD (1366 x 768),
  • Full HD (1920 x 1080),
  • 4K (3840 x 2160).

Rodzaj matrycy w laptopie na studia

Szukając laptopa na studia natkniemy się na modele z ekranem o matrycy błyszczącej, matowej lub antyrefleksyjnej.

  • Matryce błyszczące zapewniają nasycone kolory i głęboką czerń, dzięki czemu jakość obrazu jest wysoka. Ich wadą jest jednak odbijanie otoczenia na powierzchni wyświetlacza, co sprawia, że w mocno oświetlonym pomieszczenia praca na laptopie może być utrudniona, a nawet niemożliwa.
  • Matryce matowe pochłaniają światło, eliminując refleksy i odbicia, choć odbywa się to kosztem nieco niższej jakości odwzorowanych kolorów.
  • Matryce z powłoką antyrefleksyjną, łączące cechy obu wymienionych powyżej rodzajów, gwarantują stosunkowo dobrą jakość i niwelują część refleksów.

Procesory w laptopach na studia

Obecnie w laptopach najczęściej stosuje się procesory Intel. Zobaczmy, jak wyglądają oznaczenia poszczególnych procesorów Intel Core. Na przykład w przypadku oznaczenia 8250U:

  1. Pierwsza cyfra mówi o generacji procesora (im wyższa, tym bardziej nowoczesny procesor),
  2. Trzy kolejne cyfry informują o wydajności układu (im wyższa, tym wydajniejszy procesor),
  3. Litery znajdujące się na końcu oznaczają dodatkowe informacje dotyczące na przykład energooszczędności lub wydajności.

Zobacz także jaki laptop do nauki będzie najlepszy.

Pamięć RAM w laptopie na studia

Duża ilość pamięci RAM oznacza płynne działanie laptopa i efektywną pracę na wymagających grach i programach. Umożliwia również uruchomienie wielu aplikacji w tym samym czasie. W niektórych modelach laptopów można zwiększyć pamięć RAM, dlatego warto wcześniej sprawdzić ilość wolnych gniazd pamięci.

  • 4 GB RAM wystarcza do poprawnego działania laptopa, na przykład do pracy biurowej, przeglądania stron w sieci czy też oglądania filmów.
  • 8 GB to standardowa ilość pamięci RAM, umożliwiająca wysoki komfort pracy na komputerze oraz jego płynne działanie, nawet na wymagających programach.
  • 12 GB RAM i więcej przyda się, jeśli laptop będzie używany na przykład do pracy na bardzo wymagających aplikacjach graficznych.

Karta graficzna w laptopie na studia

Karta graficzna to jeden z podzespołów decydujących o możliwościach i wydajności komputera. Każdy laptop jest wyposażony w kartę graficzną zintegrowaną z procesorem. Modele przeznaczone do gier czy pracy z grafiką mają także dodatkową, dedykowaną kartę graficzną, spośród których najpopularniejsze to Nvidia (GeForce) i AMD (Radeon).

Dobry laptop na studia
Dobry laptop na studia. Wybierz najlepszy w naszym rankingu. Porównaj ceny i opinie studentów.

Rodzaje dysków twardych w laptopach na studia

Zarówno w laptopach na studia, jak i w modelach wykorzystywanych do innych celów, znaleźć można trzy główne typy dysków: HDD, SSD oraz SSHD.

Zobaczmy, czym się od siebie różnią:

  • HDD to dyski magnetyczne, charakteryzujące się najlepszym stosunkiem pojemności do ceny. Potrafią być hałaśliwe i są wolniejsze od dwóch pozostałych rodzajów dysków.
  • SSD to dyski, które zapewniają kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do plików niż wspomniane dyski HDD. Co więcej, mają szerszą tolerancję na zmiany temperatur i są odporne na wstrząsy. Mają jednak mniejszą pojemność.
  • SSHD to dyski hybrydowe, które łączą w sobie zalety dysków HDD i SSD. Najczęściej wykorzystywane pliki trafiają na dysk SSD, natomiast pliki rzadziej używane trafiają na HDD (szybkość dostępu do nich nie ma aż tak dużego znaczenia).

Gdzie kupić laptop na studia? Lista producentów

Laptopy na studia można znaleźć między innymi w ofercie takich producentów jak Lenovo, Acer, Asus, Toshiba, Dell czy Apple.

Cena laptopa na studia

Cena laptopów na studia mieści się w przedziale od 2000 do 4000 złotych.

Opinie o laptopach na studia

Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi uwagami lub wskazówkami dotyczącymi zakupu albo użytkowania laptopów na studia, to świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie i porady.

Laptop na studia / Ranking najlepszych

Nadal szukasz dobrego laptopa na studia? Tu pomocny może okazać się nasz ranking! Znajdziesz w nim nie tylko zestawienie najchętniej obecnie kupowanych modeli, ale także dokładny opis danych technicznych i porównanie cen.

Dodaj opinie na forum